Δευτέρα 3 Μαρτίου 2008

«Κατάρα» ή «ευχή» το 0-0;

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται μπροστά σε μια μεγάλη πρόκληση. Την Τετάρτη αντιμετωπίζει την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με στόχο την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο πρώτο ματς παρότι δεν νίκησε, πήρε αποτέλεσμα το οποίο του επιτρέπει να κάνει όνειρα. Το 0-0 με το οποίο ήρθαν ισόπαλες Ολυμπιακός και Τσέλσι, είναι αποτέλεσμα που κατά το παρελθόν έχει βοηθήσει ομάδες. Από το 1992 μέχρι και την περσινή περίοδο, έχει βγει 17 φορές το 0-0 στην πρώτη αναμέτρηση οποιασδήποτε νοκ άουτ φάσης («16», προημιτελικά, ημιτελικά) της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μόνο σε 6 από αυτές, κατάφεραν οι ομάδες που έφεραν αυτό το αποτέλεσμα στην έδρα τους να πάρουν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Από αυτές τις περιπτώσεις, μόνο στις μισές το πέτυχαν με ισοπαλία (1-1 και 2-2) και οι υπόλοιπες με νίκη. Θα επαναληφθεί αυτό ή όχι; Ένα είναι σίγουρο, θα το ξέρουμε το βράδυ λίγο πριν τα μεσάνυχτα της Τετάρτης...

Μίλαν η... καθηγήτρια

Η Μίλαν είναι η ομάδα η οποία είτε εντός έδρας, είτε εκτός έδρας, όταν το πρώτο ματς έρχεται 0-0, παίρνει την πρόκριση. Θύματα της ομάδες όπως ο Άγιαξ και η Ίντερ το 2003, η Σπάρτα Πράγας το 2004, η Λιόν το 2006 και η Σέλτικ το 2007. Όσον αφορά την αντίπαλο του Ολυμπιακού, Τσέλσι, μια φορά στο παρελθόν έχει βρεθεί σε ανάλογη θέση. Το 2005, στο πλαίσιο των ημιτελικών, είχε παραχωρήσει ισοπαλία 0-0 στην Λίβερπουλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», και γνώρισε την ήττα στο «Άνφιλντ» με 1-0 από τέρμα του Λουίς Γκαρσία στο 4ο λεπτό.