Πέμπτη 3 Μαΐου 2012

«Πεντάρα» για Ρέιντζερς και Champions League για... Μάδεργουελ

Οι Ρέιντζερς εξασφάλισαν τη δεύτερη θέση του σκοτσέζικου πρωταθλήματος με το 5-0 επί της Νταντί Γιουνάιτεντ, αλλά η Μάδεργουελ μάλλον θα πάρει μέρος στο Champions League.

Εκτός απροόπτου, τα σοβαρά οικονομικά προβλήματα των Ρέιντζερς θα τους αποκλείσουν από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Αν και «φίξαραν» τη δεύτερη θέση  της κατάταξης, ταυτόχρονα η Μάδεργουελ πήρε την τρίτη, αφού η Νταντί δεν μπορεί πλέον να τη φτάσει. Έτσι περιμένει την επισημοποίηση της παρουσίας της στο Champions League.

O Σαμ Αλούκο πέτυχε δύο γκολ στο 5-0 των Ρέιντζερς, οι οποίοι προηγήθηκαν με 3-0 στα πρώτα είκοσι λεπτά. Γκολ σημείωσαν επίσης οι Στίβεν Ουίτακερ, Τζέιμι Νις και Αλεχάντρο Μπεντόγια.

Νίκη-παραμονή πέτυχε η Χιμπέρνιαν με 2-1 σε βάρος της Αμπερντίν. Πλέον απέχει πέντε βαθμούς από την ουραγό Ντανφέρμλιν, που έφερε 0-0 με την Ινβερνές. Απομένουν δύο αγωνιστικές, οπότε απαιτείται συνδυασμός αποτελεσμάτων, ώστε η Ντανφέρμλιν να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Σεντ Μίρεν επικράτησε με 2-0 της Κιλμάρνοκ. Οι Πολ Μακ Γκόβαν και Στίβεν Τόμπσον αποτέλεσαν τους σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ ο Ντιν Σιλς έχασε πέναλτι για την Κιλμάρνοκ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο σκορ ήταν ήδη 2-0.