Τετάρτη 13 Ιουνίου 2012

Ήταν μόνο η αρχή...

Στις 13 Ιουνίου του 1956 Ρεάλ Μαδρίτης και Ρεμς συναντιούνται στον πρώτο τελικό της ιστορίας του Κυπέλλου Πρωταθλητριών στο «Παρκ ντε Πρενς» στο Παρίσι.

Το γήπεδο γέμισε με 38.239 φίλαθλους με τους περισσότερους να υποστηρίζουν, όπως ήταν φυσικό τη γαλλική ομάδα, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ρεϊμόν Κοπά, ο οποίος είχε υπογράψει στη «βασίλισσα» από την επόμενη σεζόν, εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Μισέλ Λεμπλόντ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έγραψε ιστορία, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ σε τελικό της διοργάνωσης. Οι Μαδριλένοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα καθώς υποστήριζαν ότι η μπάλα δεν είχε περάσει την γραμμή. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζαν Τεμπλέν έκανε το 2-0. Στο 14ο λεπτό ο Ντι Στέφανο μετά από κούρσα και σουτ κάνει το 2-1, ενώ ο Ριάλ μετά από κόρνερ κάνει το 2-2, λίγο πριν λήξει το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Μαδρίτης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη και κατάφερε τελικά να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ωστόσο οι Γάλλοι ήταν αυτοί που πέτυχαν γκολ. Μετά από σέντρα του Κοπά ο  Μισέλ Ινταλγκό, μετέπειτα προπονητής της Εθνικής Γαλλίας κάνει το 3-2.  Ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα οι Ισπανοί απάντησαν με τον κεντρικό αμυντικό Μαρκίτος, που σούταρε και έκανε το 3-3. Αν και οι Γάλλοι αντιστάθηκαν έχοντας ως σύμμαχο την έδρα τους, οι παίκτες της Ρεάλ ήταν αυτοί που είχαν τον τελευταίο λόγο. 11 λεπτά πριν την λήξη του τελικού ο Χέντο κάνει μία κούρσα από αριστερά και βγάζει μια σέντρα την οποία πιάνει ο Ριάλ και διαμορφώνει το τελικό 4-3. Η ιστορία είχε αρχίσει να γράφεται για τη «βασίλισσα», καθώς το πρώτο τρόπαιο της ευρωπαϊκής διοργάνωσης ήταν για τη Ρεάλ μόνο η αρχή…