Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Η ομίχλη έσωσε τη Μίλαν

H Μίλαν επανήλθε στη διεθνή σκηνή με την κατάκτηση του Πρωταθλητριών το 1989. Ξέρετε ότι αν δεν ήταν η ομίχλη στο Βελιγράδι μπορεί να μην την είχε καταφέρει ποτέ;

Στον Β΄γύρο της διοργάνωσης έπεσε πάνω στον Ερυθρό Αστέρα. Οι Σέρβοι πήραν 1-1 στο Μιλάνο (48\' Βίρντις-47\' Στοϊκοβιτς) και στη ρεβάνς οι Ιταλοί λύγισαν στην κόλαση του "Μαρακάνα". Στο 50\' ο Σαβίτσεβιτς κάνει το 1-0 και με αυτό το σκορ η "Ζβέζντα" προκρίνεται. Η ομίχλη όμως αρχίζει να καλύπτει τα πάντα. Η ορατότητα ελάχιστη. Τα λεπτά κυλούν. εχει φτάσει το 71ο λεπτό. Ο Γερμανός διαιτητής Ντίτερ Πάουλι αποφασίζει τη διακοπή προς απογοήτευση των Σέρβων. Διατάσσεται η επανάληψη του αγώνα την επόμενη μέρα, αλλά στις τρεις το μεσημέρι.

Ο Αστέρας ζητάει να παιχθούν απλά τα είκοσι τελευταία λεπτά. Η ΟΥΕΦΑ απαντά "όχι" και λέει να διεξαχθεί ολόκληρος αγώνας δίχως όμως τη συμμετοχή του Βίρντις που είχε αποβληθεί την προηγούμενη μέρα, αλλά και του Αντσελότι που είχε συμπληρώσει κίτρινες κάρτες επίσης το προηγούμενο βράδι. Ηταν σαν να έγινε κανονικά ο αγώνας για αυτούς, αλλά δεν υπολογίσθηκε το σκορ κάτι που φυσικά αδικούσε τον Ερυθρό Αστέρα. Το παιχνίδι έγινε, η Μίλαν προηγήθηκε με τον Βαν Μπάστεν στο 34\', ο Στοϊκοβιτς ισοφάρισε στο 38\' και τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος. Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Εκεί οι Μιλανέζοι νίκησαν 4-2 αφού αστόχησαν Μρκέλα και Σαβίτσεβιτς. Στις 10/11/1988 η τύχη χαμογελούσε στους "ροσονέρι" που συνέχισαν ως το τέλος κατακτώντας το τρόπαιο κόντρα στη Στεάουα. Αυτόματα ως κάτοχοι προκρίθηκαν και στο επόμενο Πρωταθλητριών (89-90) το οποίο κατέκτησαν επίσης, νικώντας 1-0 τη Μπενφίκα στη Βιέννη. Αν δεν είχαν αποκλείσει τον Αστέρα λόγω ομίχλης προφανώς δεν θα συνέβαινε τίποτα από τα δυο αφού το 1988-89 πρωταθλήτρια Ιταλίας αναδείχθηκε η Ιντερ η οποία ήταν και ο βασικός εκπρόσωπος στο Πρωταθλητριών το 1989-90! Η Μίλαν είχε τερματίσει 3η σε εκείνο το καμπιονάτο...

ΜΙΛΑΝ-ΕΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ 1-1

EΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ-ΜΙΛΑΝ 1-0 (ΔΙΑΚΟΠΗ)

ΕΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ-ΜΙΛΑΝ 1-1 (10-11-1988) 2-4 ΠΕΝΑΛΤΙ