Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2013

Ήταν πράσινο και έγινε ερυθρόλευκο

Στις 5 Δεκεμβρίου του 1998 ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» ανοίγουν το σκορ στο 29΄ με τον  Κωνσταντινίδη, ενώ ο Βαζέχα τρία λεπτά αργότερα βάζει μπροστά την ομάδα του με 2-0, δημιουργώντας  γερά θεμέλια νίκης. Ή μήπως όχι;

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Αλεξόπουλος σημειώνει αυτογκόλ και οι «ερυθρόλευκοι» μειώνουν, παρά της διαμαρτυρίες της ομάδας του τριφυλλιού  για επιθετικό φάουλ. Έτσι γίνεται η αρχή για την μεγάλη ανατροπή που θα ακολουθήσει. Οι Πειραιώτες στο ισοφαρίζουν στο 52΄ με τον Καραπιάλη  και εν συνεχεία προηγούνται (2-3) με γκολ του Ανατολάκη. Στη λήξη του 90λέπτου ο Καραπιάλης διαμορφώνει το τελικό 2-4. Ο Παναθηναϊκός τελειώνει το ματς με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Μπασινά, Κωνσταντινίδη από τον διαιτητή Σπύρο Παπαδάκο.

Η μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό ήρθε λίγες μέρες πριν τον αγώνα στο Ζάγκρεμπ με την Κροάσια για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.  Εκεί η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς πήρε 1-1 και πέρασε πανηγυρικά στους "8" ως πρώτη στον όμιλό της, όπου υπήρχαν ακόμα η Πόρτο και ο Άγιαξ.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-4

12η αγωνιστική 1998-99

ΟΑΚΑ,  28.683 εισιτήρια

1-0 29' Κωνσταντινίδης, 2-0 32' Βαζέχα, 2-1 41' Αλεξόπουλος (αυτογκόλ), 2-2 52' Καραπιάλης

2-3 72' Ανατολάκης, 2-4 90' Καραπιάλης.

64' Κόκκινη ο Μπασινάς, 89' κόκκινη ο Κωνσταντινίδης

ΠΑΟ (Βασίλης Δανιήλ): Βάντσικ, Αποστολάκης (82' Μάουρο), Αλεξόπουλος, Βόκολος, Ασάνοβιτς (76' Κιάσσος), Λαγωνικάκης, Μπασινάς, Κωνσταντινίδης, Κόλα (78' Σιπνιέφσκι), Βαζέχα, Λυμπερόπουλος.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ελευθερόπουλος, Καραταϊδης, Μαυρογενίδης, Ανατολάκης, Πουρσανίδης, Γιαννακόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Καραπιάλης, Γεωργάτος (84' Λουτσιάνο), Γκόγκιτς, Αλεξανδρής (69' Αμανατίδης)