Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

H Νιούκαστλ άλωσε το Μάντσεστερ, ήττα η Τσέλσι, 2η η Λίβερπουλ

Χρειάστηκε να περάσουν 41 χρόνια από το 1972, για να ζήσει ξανά η Νιούκαστλ μία νίκη μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία από το 2002 είχε να ηττηθεί σε δύο σερί εντός έδρας αναμετρήσει (η αμέσως προηγούμενη ήταν από την Εβερτον).

Οι ανθρακωρύχοι θριάμβευσαν με νίκη 1-0, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόιες απέδειξε πάλι ότι δεν είναι φυσική συνέχεια αυτής του Αλεξ Φέργκιουσον και θα χρειαστεί χρόνο για να επιστρέψει στην κορυφή. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε στο 61ο λεπτό ο Γιοάν Καμπάιγ.

Στο 72', ο Φαν Πέρσι σκόραρε για την Γιουνάιτεντ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στα λεπτά που απέμεναν.

Την Τσέλσι «έπιασε» στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 30 βαθμούς η Λίβερπουλ μετά την άνετη εντός έδρας νίκη της με 4-1 επί της Γουέστ Χαμ, σε συνδυασμό με το στραβοπάτημα των «μπλε» 3-2 στο γήπεδο της Στόουκ Σίτι.

Δύο αυτογκόλ από Ντεμέλ και Ο'Μπράιεν έκαναν εύκολο το έργο της Λίβερπουλ, με τους Σακό (47') και Σουάρες (80') να σημειώνουν τα άλλα δύο τέρματα των γηπεδούχων. Το μοναδικό τέρμα της Γουέστ Χαμ πέτυχε με αυτογκόλ ο Σκρτελ στο 66ο λεπτό. Μάλιστα, η Γουέστ Χαμ έμεινε με 10 παίκτες στο 82', λόγω της αποβολής του Κέβιν Νόλαν με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με γκολ του Ασαϊντί στο 90', η Στόουκ Σίτι «πλήγωσε» την Τσέλσι, η οποία προσδοκούσε μέχρι εκείνη τη στιγμή στον βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Λονδίνου είχε προηγηθεί στο 10' με γκολ του Σούρλε, ο οποίος ήταν και ο σκόρερ του δεύτερου γκολ της Τσέλσι στο 53'.
Όμως, η Στόουκ πίστεψε στην ανατροπή και, αφού πρώτα ισοφάρισε σε 1-1 στο 42΄ με τον Κράουτς και προηγήθηκε 2-1 με τον Αϊρλαντ στο 50΄, πήρε το «τρίποντο» και βαθμολογική ανάσα», φτάνοντας τους 17 βαθμούς.

«Γκέλα» και για την Μάντσεστερ Σίτι, 1-1 στο «Σεντ Μέρις» απέναντι στη Σαουθάμπτον, με τον Αγουέρο ν' ανοίγει το σκορ στο 10' για τους «πολίτες», που πλέον μετρούν 29 βαθμούς, ενώ ο Κράουτς στο 42' ήταν ο σκόρερ των γηπεδούχων.

Νικηφόρα πέρασε από το Σάντερλαντ η Τότεναμ, επικρατώντας 2-1 της τοπικής ομάδας, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε το... μενού του Σαββάτου.

Αν και η Σάντερλαντ προηγήθηκε στο 37΄ με γκολ του Τζόνσον, η ομάδα του βόρειου Λονδίνου ισοφάρισε στο 43΄ με σκόρερ τον Παουλίνιο, ενώ το αυτογκόλ του Ο'Σέι στο 50΄ χάρισε τους τρεις βαθμούς στους «πετεινούς», που έφτασαν τους 27. Ουραγός με 8 βαθμούς παρέμεινε η γηπεδούχος.