Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

Ο «πράσινος» εκτελεστής

Στις 17 Νοεμβρίου του 1964 γεννιέται o Κριστόφ Βαζέχα. O Πολωνός επιθετικός αποκτήθηκε από τον Παναθηναϊκό τον Δεκέμβριο του 1989 από τη τη Ρουχ Χορζόφ και έγραψε ιστορία φορώντας την πράσινη φανέλα. Έμεινε στην ομάδα συνολικά 15 χρόνια και αποσύρθηκε από την ενεργό δράση το 2004, σε ηλικία 39 ετών. Συνολικά στο πρωτάθλημα πέτυχε 244 γκολ σε 403 αγώνες και αναδείχθηκε τρεις φορές πρώτος σκόρερ (1994, 1995, 1998), ενώ σε 63 ευρωπαϊκά ματς είχε 24 γκολ. Είχε 50 συμμετοχές στην Εθνική Πολωνίας με εννέα γκολ.

Ο Βαζέχα από τις πρώτες κιόλας εμφανίσεις του με τη «πράσινη» φανέλα έδειξε τον… έρωτα που είχε με τα αντίπαλα δίχτυα. Μόλις στη δεύτερη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα, στις 7 Ιανουαρίου του 1990 κατάφερε να σκοράρει   στο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής με τον Απόλλωνα Αθηνών στη Ριζούπολη. Στο 53’ ο Πολωνός φορ παραβίασε εστία του Νίκου Κουρκούνα, διαμόρφωσε το τελικό 1-0.
Πάλι στη Ριζούπολη , 8 χρόνια και 17 ημέρες αργότερα, στις 24 Ιανουαρίου ο Πολωνός  σπάει το ρεκόρ του Αντώνη Αντωνιάδη. Σημειώνει κόντρα στον Απόλλωνα στο 64΄ λεπτό με προβολή το 181ο γκολ και  γίνεται ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού. Μάλιστα το πανηγυρίζει βγάζοντας τη φανέλα, ενώ από μέσα φορούσε μία άλλη με το 181.
Στις 9 Απριλίου του 1994 η ομάδα του τριφυλλιού αγωνίζεται κόντρα στον ΠΑΟΚ για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα καθώς η ΑΕΚ έχει πάρει το πρωτάθλημα. Ο επιθετικός του «τριφυλλιού» ήθελε δύο γκολ για να φτάσει τα 100 στο ελληνικό πρωτάθλημα. Τα γκολ ήρθαν, όχι όμως όπως θα ήθελε, καθώς και τα δύο προήλθαν από πέναλτι. Ωστόσο το κοντέρ έγραψε κατοστάρα.
Στις 25 Μαΐου του 2003, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στη Ριζούπολη και την απώλεια του πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός κοντράρεται με τον Ακράτητο στο γήπεδο του Διαγόρα στη Ρόδο. Ο 39χρονος πλέον Κριστόφ μπήκε αλλαγή στο 80΄ και δέκα λεπτά αργότερα με το γκολ που πέτυχε, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του, κλείνοντας έτσι τους λογαριασμούς του μετά δίχτυα μετά από 13 χρόνια.
Τα μοναδικά ρεκόρ του Βαζέχα
Είναι ο μακροβιότερος ξένος στο ελληνικό πρωτάθλημα με 14 σεζόν. Συνολικά έχει κατακτήσει 4 πρωταθλήματα, 4 κύπελλα, 2 σούπερ καπ, ενώ τρεις φορές αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ. Κάτι που δεν έχει επιτύχει κανείς άλλος ξένος ποδοσφαιριστής. Οκτώ φορές ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού από τις οποίες τις έξι συνεχόμενες!
 Στην καριέρα του «μετράει» 7 χατ τρικ, ενώ έξι φορές πέτυχε από τέσσερα γκολ με αντιπάλους τον Λεβαδειακό (1990), τον Εδεσσαϊκό (1993), τον Αρη (1993), τη Δόξα Δράμας (1994), την Καστοριά (1997) και τον Πανηλειακό (1998). Την περίοδο 1994-95 πέτυχε πέντε γκολ στο ματς με τον Πανιώνιο.