Παρασκευή 28 Μαρτίου 2014

Η αρνητική πρωτιά του Ρέι Γουίλκινς

Ο Ρέι Γουίλκινς πέρασε στην ιστορία ως ο πρώτος Aγγλος παίκτης που αποβλήθηκε σε ματς Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το περιστατικό συνέβη το 1986 στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξήχθη στο Μεξικό στον αγώνα Αγγλία - Μαρόκο.

Ήταν ο δεύτερος αγώνας των "λιονταριών" στο τουρνουά καθώς στο πρώτο ματς είχαν ηττηθεί από την Πορτογαλία με 1-0.

Η Αγγλία ήθελε τουλάχιστον την ισοπαλία με αντίπαλο το Μαρόκο για να διατηρήσει τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Η απόδοση των παικτών του Μπράιαν Ρόμπσον δεν ήταν η αναμενόμενη. Το ματς έληξε ισόπαλο 0-0.

Ο Μπόμπι Ρόμπσον αποχώρησε τραυματίας λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου και λίγο αργότερα ο Ρέι Γουίλκινς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Ο Γουίλκινς για δέκα χρόνια από το 1976 έως το 1986 είχε σημαντική προσφορά στην εθνική Αγγλίας. Στην καριέρα του φόρεσε 84 φορές την φανέλα με το εθνόσημο.

Στον αγώνα με το Μαρόκο, σε μία άσκοπη κίνηση να πετάξει προκλητικά την μπάλα στον διαιτητή μετά από απόφαση του δεύτερου να σφυρίξει οφσάιντ σε μία φάση που ο Γουίλκινς ζήτησε φάουλ, ανάγκασαν τον Παραγουανό Γκαμπριέλ Γκονζάλες να δείξει κόκκινη κάρτα.

Η κόκκινη που δέχτηκε ήταν η πρώτη και η τελευταία στην καριέρα του Άγγλου άσου. Τόσο η Αγγλία όσο και το Μαρόκο προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο. Δείτε το βίντεο (02:45).