Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013

Το 1-4 στη Λεωφόρο

Θυμηθείτε την "ερυθρόλευκη" απάντηση στον Παναθηναϊκό του Νίκου Λυμπερόπουλου με video και φωτογραφίες.

Το εκπληκτικό γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου (με μονοκόμματο σουτ στην κίνηση) στην πρώτη αναμέτρηση των "αιωνίων" έδινε ένα μικρό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, δεδομένου ότι ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς δεν θα αγωνιζόταν στον επαναληπτικό του "Α. Νικολαΐδης" επειδή είχε διεθνείς υποχρεώσεις.

Όλα αυτά πέρασαν σε δεύτερη μοίρα το βράδυ της 21ης Μαρτίου 2001, αφού ο... σεληνιασμένος Λουτσιάνο ντε Σόουζα τροφοδότησε με ένα μαγικό τακουνάκι τον Αλέκο Αλεξανδρή στο 4ο λεπτό και διπλασίασε τα γκολ με τρομερή εκτέλεση φάουλ από τη... σέντρα στο 8ο λεπτό.

Ο ενθουσιασμός των φίλων του Ολυμπιακού μετριάστηκε κάπως όταν ο Νίκος Λυμπερόπουλος μείωσε στο 35ο λεπτό, αλλά όταν ο Γρηγόρης Γεωργάτος ξανάδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους "ερυθρόλευκους" (με πέναλτι στο 62'), η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ο διεθνής μπακ, μάλιστα, κάλεσε τους συμπαίκτες του στη σέντρα για να δείξουν τα νούμερά τους και, ουσιαστικά, να πικάρουν τον Λυμπερόπουλο για την κίνησή του στο γκολ της ισοφάρισης του πρώτου αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός, που παρατάχθηκε με τον υπηρεσιακό Στράτο Αποστολάκη στον πάγκο του, δεν μπόρεσε να περιορίσει το μέγεθος της ήττας. Αντ' αυτού ο Ζιοβάνι "χτύπησε" με εν κινήσει πλασέ στο 83ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Αυτή ήταν η πρώτη (και τελευταία) φορά που ο Ολυμπιακός σημείωσε τέσσερα ή περισσότερα γκολ επί του Παναθηναϊκού στην ιστορική Λεωφόρο Αλεξάνδρας από τη δεκαετία του 1930 κι έπειτα.