Δευτέρα 12 Μαΐου 2014

Η Σίτι ξανά πρωταθλήτρια Αγγλίας, εκτός Ευρώπης η Γιουνάιτεντ!

Για 4η φορά στην ιστορία της και 2η την τελευταία τριετία, στέφθηκε πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσετσερ Σίτι, καθώς την 38η και τελευταία αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, νίκησε στην έδρα της 2-0 την Γουέστ Χαμ και τερμάτισε πρώτη. Τα γκολ σημείωσαν οι Νασρί το 39' και Κομπανί στο 49'.

Αυτός είναι ο 4ος τίτλος στην ιστορία των «πολιτών» και δεύτερος τα τελευταία τρία χρόνια, ενώ το πρωτάθλημα πάει στο Μάντσεστερ για 4η σερί χρονιά, καθώς το 2011 και το 2013 το πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2012 και 2014 η Σίτι).

Αντίθετα, η Λίβερπουλ ολοκλήρωσε την εφετινή σεζόν με την πίκρα της 2ης θέσης, αφού έφτασε πολύ κοντά στον τίτλο για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια. Οι «κόκκινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με ένα αυτογκολ του Σκτρελ, έκαναν την ανατροπή και με τα τέρματα των Αγκερ και Στάριτζ μέσα σε τρία λεπτά (63’, 65’) πήραν τη νίκη και την πρόκριση στους ομίλους του Champions League της νέας σεζόν.

Εκεί θα βρίσκεται και η Τσέλσι η οποία επικράτησε 2-1 της Κάρντιφ αγωνιζόμενη εκτός έδρας ανατρέποντας και πάλι το εις βάρος της σκορ. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Μπέλαμι στο 15ο λεπτό, αλλά με δύο τέρματα σε πέντε λεπτών πήρε τους τρεις πόντους της νίκης.

Αντίθετα με τις δύο προηγούμενες, η Άρσεναλ δεν συνάντησε δυσκολίες. Πέρασε με 2-0 από την έδρα της Νόριτς και σφράγισε την παρουσία της στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν.

Η Έβερτον πήρε το πρώτο εισιτήριο για το Europa League σφραγίζοντας το εισιτήριο με τη νίκη 2-0 εκτός έδρας επί της Χαλ!

Στο ισόπαλο 1-1 με τη Σαουθάμπτον έμεινε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έτσι τερμάτισε εκτός των θέσεων της Ευρώπης. Δεν μπόρεσε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στην τελευταία αγωνιστική η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με τη Σαουθάμπτον εκτός έδρας, έμεινε ταυτόχρονα και εκτός Ευρωπαϊκών διοργανώσεων.