Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2012

«Μανωλάκη, ε, ε…»

Σαν σήμερα, το 2001, ο Παναθηναϊκός παίζει σπουδαίο ποδόσφαιρο στο «Χάιμπουρι», αλλά χάνει 2-1 από την Αρσεναλ.

Είναι μια από τις  σεζόν που οι «πράσινοι» κάνουν την Ευρώπη να παραμιλάει με τις εμφανίσεις τους και με τα αποτελέσματα που παίρνουν. Είναι μια χρονιά «μαγική» για το «τριφύλλι», που καταφέρνει να φτάσει στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, παίρνοντας, μάλιστα, την πρόκριση μέσα από δυο ομίλους. Είναι μια αγωνιστική περίοδος, που οι οπαδοί της Μπαρτσελόνα καρδιοχτυπούν όταν βλέπουν την ελληνική ομάδα να παίζει τους Καταλανούς στο μισό γήπεδο μέσα στο «Καμπ Νόου» και να αποκλείεται στις λεπτομέρειες. Ας είναι καλά η… θεά τύχη στο σουτ του Βλάοβιτς.

Στις 16 Οκτωβρίου του 2001, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Αρσεναλ του Ανρί, στο «Χάιμπουρι». Οι «πράσινοι» προέρχονται από ένα εντυπωσιακό 3Χ3 στον πρώτο γύρο με νίκες επί Σάλκε (εκτός), Μαγιόρκα (εντός) και Αρσεναλ (εντός) και πηγαίνουν στο Λονδίνο με τον «αέρα» του πρωτοπόρου.  Καταφέρνουν, μάλιστα, να κάνει τους γηπεδούχους να μοιάζουν με… μικρή ομάδα. Ο Παναθηναϊκός αποδίδει σπουδαίο ποδόσφαιρο, παίζει την Αρσεναλ σαν τη… γάτα με το ποντίκι, έχει χαμένο πέναλτι, ένα δοκάρι, αρκετά τετ α τετ, αλλά, δυστυχώς, μόλις ένα γκολ (και τι γκολ) από τον «δαίμονα» Ολισαντέμπε, που χορεύει όλη την άμυνα των Λονδρέζων και σκοράρει για να ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1. Η Αρσεναλ, όμως, με τον Ανρί να πετυχαίνει δυο τέρματα, επικρατεί με σκορ 2-1 και οι οπαδοί της ανακουφίζονται, που… γλιτώνουν τα χειρότερα. Υποκλίνονται, παράλληλα, στη μεγαλειώδη εμφάνιση της ελληνικής ομάδας…