Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2013

Η Λίβερπουλ νίκησε την Γιουνάιτεντ και η Αρσεναλ την Τότεναμ

Η Λίβερπουλ κατάφερε να κρατήσει επί 90 λεπτά το γκολ που πέτυχε ο Ντάνιελ Στάριτζ μόλις στο 4ο λεπτό και να βγει νικήτρια 1-0 από το κλασικό ντέρμπι του πρωταθλήματος Αγγλίας, εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Πάρτι στήθηκε στο «Ανφιλντ» και δικαιολογημένα αφού είναι η πρώτη φορά μετά από 19 χρόνια που οι «κόκκινοι» ξεκινούν με τρεις συνεχόμενες νίκες την Premier League (τελευταία τη σεζόν 1994/95 επί Ρόι Εβανς) και παράλληλα σταμάτησαν την ξέφρενη πορεία της Γιουνάιτεντ που από πέρσι παρέμενε αήττητη για 13 διαδοχικά εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα.

Έτσι, μετά από τρεις αγωνιστικές η Λίβερπουλ είναι στην κορυφή και θα παραμείνει μόνη της εκεί, εάν η Τότεναμ δεν νικήσει την Αρσεναλ, σε λίγη ώρα στο «Εμιρεϊτς».

Στο μεταξύ, με τον Ολιβιέ Ζιρού να παραμένει σε στενή επαφή με τα δίχτυα, η Αρσεναλ πήρε το ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου επικρατώντας 1-0 της Τότεναμ.

Ο Γάλλος σκόραρε στο 23ο λεπτό για να δώσει συνέχεια στην εντυπωσιακή πορεία των «κανονιέρηδων», που μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Τότεναμ, μετρούν μόνο νίκης σε Αγγλία και Champions League.