Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2013

Η Σίτι «πήρε» το Μάντσεστερ, κορυφή για Άρσεναλ, Τότεναμ

Η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε μία μεγαλειώδη νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι της πόλης, επικρατώντας με 4-1 στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ». Ο Σέρχιο Αγουέρο άνοιξε το σκορ στο 16' για τους «πολίτες» και ο Αργεντινός πέτυχε και δεύτερο γκολ στο ματς στο 47'. Αυτό ήταν το 3-0, καθώς είχε βάλει το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ο Γιαγιά Τουρέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σαμίρ Νασρί στο 50' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Οι «μπέμπηδες», που αγωνίστηκαν με μία απώλεια της τελευταίας στιγμής, καθώς ο Φαν Πέρσι αντιμετώπισε ένα πρόβλημα τραυματισμού και έμεινε εκτός 18άδας, πέτυχαν το γκολ της τιμής με ωραίο φάουλ του Ρούνεϊ στο 87΄.

Την ίδια ώρα, στο «Μιλένιουμ» του Κάρντιφ, η Τότεναμ χάρη σε γκολ του Παουλίνιο (με «τακουνάκι») στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη με 1-0 επί της ουαλικής ομάδας και πλέον φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την συμπολίτισσα Αρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» πέτυχαν νίκη με 3-1 επί της Στοουκ στο «Έμιρεϊτς».